Pierwsze polskie nabożeństwo ewangelickie w Dublinie

W sobotę, 19 maja 2007 roku w kościele luterańskim St. Finian`s Church w Dublinie odbyło sie pierwsze ewangelickie nabożeństwo w języku polskim w Irlandii.

Kościół luterański w Dublinie położony jest w pięknej, „zielonej” części Dublina, w prawie w samym centrun stolicy Irlandii (Adelaide Road 24). Obok tego neogotyckiego kościoła, pochodzącego z XIX wieku, stoi stylowa plebania zwana Luther House. Światynia nosząca imię św. Finiana, jednego z celtyckich ojców wiary z VI w., należy do Luterańskiego Kościoła Irlandii – The Lutheran Church in Ireland – An Eaglais Liútarach in Eirinn (w języku irlandzkim).

fin1

Jest to Kościół, który swoim duszpasterskim oddziaływaniem obejmuje przede wszystkim niemieckich luteran, mieszkających na terytorium Irlandii. Stąd też język niemiecki jest najbardziej popularnym językiem tej wspólnoty – tylko jedno z niedzielnych nabożeństw w miesiącu odbywa się w języku angielskim, pozostałe nabożeństwa prowadzone są w języku niemieckim. Chociaż trzeba przyznać, iż często podczas nabożeństw oba języki rozbrzmiewają równolegle…

The Lutheran Church in Ireland czyli Evangelisch-Lutherische Kirche in Irland stanowi pewnego rodzaju ewenement na mapie wyznaniowej Irlandii. Jest Kościołem jednej parafii. Oprócz nabożeństw w Dublinie posiada jeszcze kilka filiłów rozsianych po całej zielonej wyspie, gdzie nabożeństwa odbywają się raz na kwartał – Wexford (134 km od Dublina), Killarney (307 km), Limerick (197 km), Galway (218 km), Sligo (217 km) i Mullingar (83 km). Nabożeństwa odbywają sie również w Belfaście w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Kościół w Dublinie służy także ewangelikom innych narodowości. Raz w miesiącu spotykają się tu na swoich nabożeństwach Łotysze. Zaś dwa razy w roku organizowane są nabożeństwa w języku szwedzkim oraz fińskim.

Od 19 maja br. do tych „różnojęzycznych” nabożeństw dołączyły nabożeństwa w języku polskim.

fin2

W sobotnie popołudnie w kościele luterańskim w Dublinie spotkali się po raz pierwszy polscy luteranie, przebywający w Irlandii. Pierwsze takie spotkanie zgromadziło 17 uczestników. Pochodzą oni z różnych rejonów Polski. Największą grupę stanowili luteranie z Diecezji Katowickiej – z Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Opola, Zabrza. Byli też uczestnicy wywodzący się z Świdnicy, Szczecina, Sopotu, Ustronia i Drogomyśla. Niektórzy z nich w Irlandii mieszkają już od 7 lat, inni swój irlandzki „staż” wyliczyli na 7 tygodni. „Średni” zaś pobyt na zielonej wyspie można określić na 2-3 lata.

Do zorganizowania takiego nabożeństwa doszło przede wszystkim z inicjatywy Polaków ewangelików mieszkających w Irlandii. Od dłuższego czasu pojawiały się zapytania o możliwość organizacji nabożeństw i spotkań Polaków, który łączy ta sama, luterańska wiara. Poprzez stronę www.luteranie.pl, poprzez kontakty z swoimi duszpasterzami wyrażali oni swoje gorące pragnienie spotkania się na polskich nabożeństwach.

Dzięki poparciu tej inicjatywy przez Biskupa Kościoła, bpa Janusza Jaguckiego pierwszy taki wyjazd stał się możliwy w miesiącu maju roku bieżącego. Do Irlandii wyjechało dwóch księży –  ks. Jerzy Below, dyrektor Wydawnictwa Augustana i redaktor naczelny Zwiastuna Ewangelickiego oraz ks. Adam Malina, duszpasterz parafialny z Katowic Szopienic i redaktor naczelny serwisu internetowego luteranie.pl.

– Wyjazd do Irlandii był bardzo udany. Na miejscu spotkaliśmy młodych ludzi, którzy z przyjęli nas z wielką radością i otwartością. Ich oczekiwania i marzenia o polskim języku podczas nabożeństwa stały się realne. Chociaż nie wszyscy polscy luteranie mogli wziąć udział w tym nabożeństwie (maj to czas konfirmacji w Polsce), to jednak ta grupa, która spotkała się w sobotnie popołudnie w Dublinie bardzo pozytywnie spełniła i nasze oczekiwania. „Akcja” informacyjna o nabożeństwie, zorganizowana w mediach (Zwiastun Ewangelicki, www.luteranie.pl) i informacje podawane przez parafie w Polsce przyniosły pozytywny oddźwięk.

 Należy też podkreślić wielką chęć kontynuowania tej akcji, z jaką spotkaliśmy się w Dublinie. Polscy ewangelicy mają nadzieję, że polskie nabożeństwa przy Adelaide Road 24 wzorem innych narodowości na stałe wpiszą się w życie religijne Dublina.

fin3

Na taką współpracę możemy liczyć również ze strony parafii luterańskiej w Dublinie. Ks. Corinna Diestelkamp i ks. dr Joachim Diestelkamp, duszpasterze dublińskich luteran z dużą radością przywitali polska inicjatywę. Wyraziła to podczas nabożeństwa ks. Corinna Diestelkamp, która „otworzyła na oścież” drzwi swojego kościoła dla Polaków i zaprosiła do kontynuacji polskich nabożeństw.

Spotkanie po nabożeństwie z jego uczestnikami było również bardzo dobra okazją do wzajemnego poznania i długich rozmów na ważne tematy, wynikające między innymi z pragnienia gromadzenia się przy Słowie Bożym oraz zachowania swej tożsamości w zupełnie innej sytuacji kulturowej niż w Polsce. Bardzo ciekawe były wypowiedzi na temat znaczenia dla tych ludzi – wydawałoby się – zwykłych elementów nabożeństwa, które właśnie tam w Dublinie zabrzmiały dla nas „całkiem normalnie”, natomiast dla uczestników nabożeństwa stały się ich wielkim przeżyciem duchowym. Na przykład same słowa wypowiadane podczas dystrybucji Sakramentu Ołtarza okazały się dla jednych słowami wersetu konfirmacyjnego, a dla drugich pierwszym wersetem biblijnym, którego nauczyli się na szkółce niedzielnej. Wydawałoby się zwykłe słowa …

Polskie nabożeństwo odprawili ks. Jerzy Below i ks. Adam Malina. Liturgia Słowa Bożego, spowiedź, dystrybucja Sakramentu Ołtarza i utrwalenie nabożeństwa na fotografiach były zadaniem ks. Jerzego Belowa, zaś kazanie, liturgia i dystrybucja Sakramentu Ołtarza oraz gra na organach – ks. Adama Maliny.

fin4

Warto było przelecieć tych 5.000 km kilometrów, spędzić kilka dni w Dublinie i spotkać tylu młodych ewangelików, dla których ważne jest wspólne budowanie wiary.