Wizyta Biskupa Kościoła

W roku 2007 Kościół Ewangelicko-Augsburski objął swoją opieką duszpasterską Polaków ewangelików, którzy przebywają w Irlandii. Pierwsze nabożeństwo w kościele luterańskim w Dublinie odbyło się 19 maja 2007 r. Potem co dwa miesiące, a od 2008 roku polscy luteranie mogą spotykać się w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz wakacji – lipiec i sierpień) na nabożeństwach prowadzonych w stolicy Irlandii w języku polskim.

wbk1

Po ponad roku od pierwszego nabożeństwa 12 października 2008 r. w stolicy Irlandii odbyło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego podziękowano Bogu za możliwość spotykania na polskich nabożeństwach w Dublinie. Odbyło się ono tak jak zawsze w drugą sobotę miesiąca w luterańskim kościele św. Finiana przy Adelaide Road 24. Tydzień po liturgicznym Dziękczynnym Święcie Żniw w stolicy Irlandii odbyło się lokalne „święto dziękczynienia”, połączone – jak każde z dotychczas odprawionych nabożeństw – z Komunią Świętą. Do Dublina udali się tym razem bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła oraz ks. Adam Malina, któremu powierzono opiekę duszpasterską nad polskimi ewangelikami w Irlandii.

wbk2

Nabożeństwo rozpoczęło się słowami przywitania, które do gości i uczestników nabożeństwa skierował koordynator polskiej społeczności ewangelickiej w Dublinie, Sławomir Bartkowicz. Kazanie wygłosił bp Janusz Jagucki, który powiedział m.in.: Pragniemy okazać Bogu wdzięczność za to wszystko, co posiadamy, kim jesteśmy oraz za to, co stanowi naszą egzystencję – chcemy dziękować za nasze domy, rodziny, pracę, za miłość, za dobro, które doznajemy.   

wbk3

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w domu parafialnym Luther House, znajdującym się nieopodal kościoła.

wbk4

W niedzielę bp Janusz Jagucki i ks. Adam Malina wzięli udział w nabożeństwie prowadzonym przez irlandzki Kościół Luterański. Jako że była to druga niedziela miesiąca, to nabożeństwo było prowadzone w języku niemieckim (w czwartą niedzielę miesiąca językiem „oficjalnym” jest tutaj język angielski). Bp J. Jagucki przekazał uczestnikom nabożeństwa słowa pozdrowienia, a na ręce ks. dr. Joachima Diestelkampa złożył podziękowania za umożliwienie organizowania w kościele przy Adeleide Road 24 polskich nabożeństw.

xam

zdjęcia: Roman Mazur